Haber

HUZUR- SEN’DEN ASKERLİK ÖNERİSİ

Huzur-Sen erkek sağlık personellerinin askerlik görevini daha pratik bir şekilde yapabilmesi için talepte bulundu.

Sağlık personelinin askerlik görevini pratik bir şekilde tamamlayabilmesi için;

Özellikle pandemi döneminde sağlık personeline bedelli askerlik ücretinde indirim,

Doktorlar ve diğer sağlık personeli olmak üzere tüm sağlık personelinin, sağlık personeli eksik olan kurumlardaki eksikliği giderebilmek için, temel eğitim sonrası askerlik görevini bu kurumlarda çalışarak yapması,

 Askerlik görevinin, tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yapması  gereken vatan görevi olduğu için, 3+1 sözleşmeli çalışan sağlık personelinin,  askerlik süresinin kadrolu personellerde olduğu gibi hizmet süresinden sayılması talebinde bulunduk. 

Konu hakkında açıklama yapan Genel Başkanımız Murat BÖÇKÜN: "Sağlık personeli ihtiyacı, özellikle pandemi dönemi olmak üzere sürekli devam etmektedir. Askerliğini yapmamış olan doktor ve diğer sağlık personeli, belirli bir sayıda olup yeni atamalarla bu sayı süreklilik arz etmektedir. Özellikle de bedelli askerlik fiyatlarının yükselmesi, bedelli askerlik düşünen sağlık personelini son noktaya kadar beklemeye sevk etmektedir. Sağlık personeli; özverili, yoğun ve yorucu çalışmasına rağmen düşük ücretle çalışmaktadır. Bedelli askerlik ücreti ise, şu anda  bir kısım sağlık personelinin 6 aylık maaşından daha fazladır. Askerliğini bedelli yapmak isteyen personeller, bu ücreti karşılamak için banka kredisi vb. yollara başvurmaktadır. Ülkemizdeki sağlık personeli eksikliğini gidermenin yollarından biri de mevcut kaynakları planlı ve etkin bir şekilde kullanmaktır. Bu sebeple sağlık personelinin, askerliğini personel açığı bulunan devlet kurumlarında yapması, personel açıklığını bir nebze de olsa kapatmış olur ve böylece devletin hizmet kalitesi artmış olur.

 Sağlık personelinin askerlik görevini pratik bir şekilde tamamlayabilmesi için;

1- Özellikle pandemi döneminde sağlık personeline bedelli askerlik ücretinde indirim,

 2- Doktorlar ve diğer sağlık personeli olmak üzere tüm sağlık personelinin, sağlık personeli eksik olan kurumlardaki eksikliği giderebilmek için, temel eğitim sonrası askerlik görevini bu kurumlarda çalışarak yapması,

3- Askerlik görevinin, tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yapması  gereken vatan görevi olduğu için, 3+1 sözleşmeli çalışan sağlık personelinin,  askerlik süresinin kadrolu personellerde olduğu gibi hizmet süresinden sayılmasını talep ediyoruz.".dedi.