Haber

Huzur-Sen’den Sağlık Personeli Alımı Talebi

Huzur-Sen’den Sağlık Personeli Alımı Talebi

Huzur-Sen olarak, 2020 KPSS puanıyla tüm branşlardan adil bir şekilde sağlık personeli alımı yapılması için Sağlık Bakanlığına talepte bulunduk. 

Konu hakkında açıklama yapan Genel Başkanımız Murat BÖÇKÜN: " 

 Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanlığı bünyesine 85 bin personel alımı yapılacağını belirtmişti. 

  2020 KPSS puanıyla binlerce sağlık bölümü mezunu atama yapılmasını beklemektedir. Yapılacak alımın 2020 KPSS puanıyla yapılması,  yüksek puan alan ve atama bekleyen binlerce kişiyi bir nebze de olsa sevindirecek, sahadaki sağlık personeli eksikliğini daha erken azaltabilecektir.

   Sağlık sisteminde birden fazla kategoride çalışan bulunmaktadır. Sağlık çalışması bir ekip işi olduğu için ekipte görev alan bir kişi, ekipte görev alan diğer meslek grubunda bulunan bir işi de yapabilmektedir. Bu da sağlıkta birçok işte aksamaya yol açmaktadır. Fakat görev tanımı yapılmadığı için istihdamı sağlanamayan binlerce biyomedikal, diyaliz, ameliyathane, hasta ve yaşlı bakım, evde bakım, eczane, odyometri teknikerleri; tıbbi laboratuvar, radyoloji, anestezi, ağız diş sağlığı teknisyen ve teknikerleri, tıbbi sekreter, hemşire yardımcısı, ebe yardımcısı gibi birçok alanda personel yetiştirilmiş olup bunların görevlerini sağlıktaki diğer alan personeli doldurduğundan bu gibi grup teknisyen ve teknikerler kadroda yer bulamamaktadır ve diğer personeller  görevi dışında çalışmaktadır.

 

            Sağlık alanında çalışan personelin çalışma barışının sağlanabilmesi için;

     Tüm personelin görev tanımı yeniden güncellenerek, biyomedikal, diyaliz, ameliyathane, hasta ve yaşlı bakım, evde bakım, eczane, odyometri teknikerleri; tıbbi laboratuvar, radyoloji, anestezi, ağız diş sağlığı teknisyen ve teknikerleri, tıbbi sekreter, hemşire yardımcısı, ebe yardımcısı gibi alanlara da kadro açılarak tüm branşlarda  yeterli sayıda alım yapılmasını;

     Yapılacak alımın 2020 KPSS puanıyla yapılmasını talep ediyoruz. " dedi.