Haber

HUZUR-SEN'DEN FIRAT ÜNİVERSİTESİ HASTANESİNDE ÇALIŞAN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA MEMNUNİYET ANKETİ

Huzur-Sen Fırat Üniversitesinde çalışan sağlık personellerine memnuniyet anketi düzenledi. Ankette, sağlık çalışanlarını son derece mağdur eden Üçlü vardiya sistemine ağırlık verildi

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan Covid-19 pandemisi ile mücadele sürmektedir. Covid-19 pandemisi, sağlıktaki bşr çok sorunu daha da görünür kılmıştır.

 

Pandemi sürecinde büyük fedakârlıklarla çalışmalarına karşın bir yandan virüsün diğer yandan şiddet olaylarının hedefi olmaktan kurtulamayan sağlık çalışanları, ağırlaşan pandemi koşullarıyla birlikte zor günler geçirmektedir.

 Covid-19 salgını ile birlikte ilk günlerde tüm ülkede alkışlanan sağlık çalışanları, pandemiden önce de çeşitli sorunlar ile karşı karşıyaydı. Salgın süreci sağlıkçılar için uzun yıllardır biriken sorunların daha da derinleştiği, yaşamlarını tehdit eden bir aşamaya geldi.

 Her zaman olduğu gibi bu süreçte de, sistemin aksayan tüm yanları, sağlık çalışanlarına ihale edildi ve sağlık çalışanları pandemiden dolayı yeterince yıpranmışken hayatlarını kolaylaştırmak yerine daha da sınırları zorlayıcı sistemlerle yüklenilmektedir. Özellikle Fırat Üniversite Hastanesinde sağlık çalışanlarının 3’lü vardiyaya geçirilmesi sonrasında çalışma koşullarının ağırlaştığı göz önüne alındığında, ”Ülkemizin korona salgınından dolayı geçirdiği şu zor ve stresli süreçlerde fedakârca çalışan sağlık çalışanlarının yaşadıkları problemleri çözmek ve daha rahat bir çalışma ortamı sağlamak adına Fırat Üniversitesi Hastanesi yönetimi ve sağlık çalışanları istişare yaparak yaşanılan mağduriyet gidermek adına ortak akılla çözüm yolları üretilmedir.
 

Bununla birlikte hemen her gün onlarca sağlık çalışanı hastalık haberini alıyoruz. Koşulların pandemiye uygun olarak iyileştirilmediğini görüyoruz. Sağlık çalışanları Fırat Üniversite Hastanesinde 3’lü vardiya sistemiyle daha çok yıpratılmakta günden güne gelen istifalarla güç kaybına uğramaktadır.

 

Sağlık çalışanlarının yakın geleceğe dair kaygılarının arttığı bu günlerde, sesini duyuramayan, umudunu yitiren sağlık çalışanlarının emeklilik ya da istifa sayısındaki artış dikkat çekici boyutlardadır. OECD ortalamasına göre 100 bin kişiye 348 hekim düşerken, Türkiye'de 187 hekimin düştüğü; yine OECD ortalamasına göre 100 bin kişiye 938 ebe/hemşire düşerken, bu sayının Türkiye'de 301 ebe/hemşire olduğu düşünülürse zaten düşük olan sayının daha da azalması kaygı vericidir. Yeterince Sağlık Personellerinin olmaması bir yana 3’lü vardiya ile düzene binmesi gereken güya hastane ama işlerlikte maalesef böyle olmadığı görülüyor. Nöbetlerin üst üste gelmesi ile güya daha az hastanede bulundurulacağı söyleyen yönetim kadrosu gel gelelim nöbetlerin çakışması yüzünden 8 saat tutması gereken sağlık çalışanının tersten 16 saat tuttuğu aşikârdır. Gece 24 gelip sabah 8 biten nöbetin tekrardan aynı sabah 8 başlayıp 16 bittiği nöbet listeleriyle açık ve nettir. Buda bu zorlu pandemi sürecinde elini değil tüm vücudunu ortaya koyan sağlık çalışanlarına ekstra yüklenmekten öte değildir. Bu şekilde sürekli nöbete gelen sağlık çalışanından yeterli verim alınmamakla birlikte personellerin biyoritmi bozulmakla birlikte ailesine çocuklarına yeteri kadar zaman ayıramayan ebeveynler olarak aile kurumuna zarar vermektedir.

Sonuç olarak çözüm yoktan var etmesini kimsenin beklediği yok ortak akılla bir çözüm bulunacağı veya çözüm için fazla uzağa gitmeden tüm çalışanların memnun olduğu eski sisteme dönüş yapılabileceğini hatırlatmak isteriz.

 

İlk günden itibaren sağlık çalışanlarının sorunlarını yakından takibe alan Huzur-Sen, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarını sorunlarını ortaya koymayı, ölçmeyi ve olası çözüm önerilerine ışık tutmayı amaçlayan kantitatif bir araştırma gerçekleştirmiştir.

Huzur Sen Genel Başkanı Murat BÖÇKÜN yaptığı  açıklamada; Anket sonucunun sağlık çalışanlarının sorunları noktasında çözüm beklediklerini dile getirdi

15 Ocak 2021- 8 Mart 2021 tarihleri arasında, sağlık sektöründe çalışanların pandemi döneminde karşılaştıkları sorunları değerlendirmeyi amaçlayan ankete toplam 146 sağlık çalışanı, içinde bulundukları yoğun ve zor koşullara rağmen katılmıştır. Daha fazla katılımın sağlamasını önlemek adına Huzur-Sen adına dağıttığımız anketler yönetim tarafından toplanmıştır. Sendikacılığın temelinde olan temsil ettiğimiz üyelerin son yapılan vardiya sisteminin ne tür zorluklar sıkıntılar yaşadıklarının istatiksel verilerin öğrenilmesinin önüne geçilmiştir. Bizler Huzur-Sen olarak her şeyin farkında olup her zaman sağlık camiasının yanındayız….

 

Katılımcılara sorulan ‘’ ÇALIŞTIĞINIZ KURUMDA NE KADAR SÜREDİR GÖREV YAPIYORSUNUZ’’ sorusuna 145 kişi yanıt vermiş. Bunlardan %41,4’ü 1-4 yıl, %23,4’ü 1 yıl altı, %22,1’i 5-10 yıl, %13,1’i 10 yıl ve üzeri yanıtını vermiştir.

 

Katılımcılara sorulan ‘’ ÇALIŞTIĞINIZ BİRİM ’’ sorusuna 146 kişi yanıt vermiş. Bunlardan %69,9’i yataklı servis çalışanı,%21,2’si yoğun bakım, Diğerleri; Acil servis, Ameliyathane, pandemi servisi, pandemi polikliniği, poliklinik birimleri, Onkoloji servisi, Dahiliye servisi gibi farklı yerlerde çalışan sağlık personelinden oluşmaktadır.

Katılımcılara sorulan ‘’ SİZCE ÇALIŞTIĞINIZ HASTANEDE PERSONEL YETERSİZLİĞİ VAR MI?’’ sorusuna 146 kişi yanıt vermiş. Bunlardan %91,8’i evet cevabını verirken, %8.2’si hayır yanıtını vermiştir.

Katılımcılara sorulan ‘’ ÜÇLÜ VARDİYA SİSTEMİYLE ÇALIŞMAKTAN MEMNUNMUSUNUZ’’ sorusuna 146 kişi yanıt vermiş. Bunlardan %98,6’sı hayır cevabını verirken, %1,4’ü evet yanıtını vermiştir.

Katılımcılara sorulan ‘’ ÜÇLÜ VARDİYA SİSTEMİNİN ETKİSİYLE MESAİYE KAÇ GÜN GELİYORSUNUZ’’ sorusuna 139 kişi yanıt vermiş. Bunlardan %80,6’sı 5-7 gün, %10,8’i 1-3 gün, %8,6’sı 3-5 gün yanıtını vermiştir.

 

Katılımcılara sorulan ‘’ ÜÇLÜ VARDİYA SİSTEMİYLE BERABER HERHANGİ BİR HAFTADA 7 GÜN MESAİYE GELDİĞİNİZ OLDUMU (ÜST ÜSTE)’’ sorusuna 146 kişi yanıt vermiş. Bunlardan %52,7’i evet cevabını verirken, %47,3’ü hayır yanıtını vermiştir.

 

Katılımcılara sorulan ‘’ ÜÇLÜ VARDİYA SİSTEMİNDEÖZELLİKLE AKŞAM – GECE MESAİSİNDE ULAŞIM ZORLUĞU ÇEKİYORMUSUNNUZ?’’ sorusuna 144 kişi yanıt vermiş. Bunlardan %78.5’i EVET cevabını verirken, %21.5’u HAYIR yanıtını vermiştir.

 

Katılımcılara sorulan ‘’ ÜÇLÜ VARDİYA SİSTEMİNDEÖZELLİKLE AKŞAM – GECE MESAİSİNDE ULAŞIM İHTİYACINIZ KURUM TARAFINDAN KARŞILANIYOR MU?’’ sorusuna 144 kişi yanıt vermiş. Bunlardan %73.6’sı EVET cevabını verirken, %26.4’ü HAYIR yanıtını vermiştir.

 

Katılımcılara sorulan ‘’ ÇALIŞTIĞINIZ HASTANEDE PANDEMİ İÇİN  GEREKLİ OLAN İHTİYAÇLARINIZ KARŞILANIYOR MU (KİŞİSEL KORUYUCU EKİPMAN VS...) ’’ sorusuna 144 kişi yanıt vermiş. Bunlardan %61,8’i evet cevabını verirken, %38,2’si hayır yanıtını vermiştir.

 

Katılımcılara sorulan ‘’ PANDEMİ İÇİN TAVAN ÖDEME ALIYORMUSUNUZ? ‘’ sorusuna 143 kişi yanıt vermiş. Bunlardan   %97.2’si HAYIR, %2.8’i EVET yanıtını vermiştir.

 

Katılımcılara sorulan ‘’ ÇALIŞTIĞINIZ KURUMDA YETERİNCE DEĞER GÖRDÜĞÜNÜZÜ DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ ’’ sorusuna 146 kişi yanıt vermiş. Bunlardan %88,4’ü HİÇ BİR ZAMAN, %11’i BAZEN ve %0.6’ı HER ZAMAN VE GENELLİKLE  yanıtını vermiştir.

 

SON SORU OLARAK BELİRTMEK İSTEDİĞİNİZ BİR DURUM VARSA BİZE İLETİN GEREKLİ YERLERE ULAŞTIRALIM DEDİĞİMİZDE 100 YANIT GELDİ. DAHA DOĞRUSU 100 SORUN 100 DERT 100 AİLE DRAMI ARTIK ADINI SİZ KOYUN. GELEN SORUNLARI HEPSİNİ OLMASADA BİR KAÇINI SİZİNLE PAYLAŞMAK İSTERİZ;

 1. Hiç boş günüm yok çok yoruldum yıprandım aileme vakit ayıramıyorum sosyal hayatım yok hiçbir işimi halledemiyorum Sadece işe gelip eve geliyorum.3 vardiya başlayınca ben ve arkadaşlarım covit 19 olduk. Aileme bulaştı. Vardiya öncesinde bir yıldır çalışıyorum, covit olmadım. ama 3lü vardiyanın 2. haftasında bulaştı. Zor geçirdim. Eski nöbet sistemine geçilsin. aralıksız 6,7,8 ve 9 gün işe geldim

 

 1. Kendime vakit ayıramıyorum, dinlenemiyorum sürekli hasta olmaya başladım

 

 

 1. Aile bütünlüğümü bozuluyor. Dinlenemiyoruz. Her gün hastanede olmak zorunda kalıyoruz. Kişisel ihtiyacımı almak için bile çarşıya gidecek zamanım olmuyor

 

 1. Aile hayatı ve bütünlüğünü olumsuz yönde etkiliyor. Benim eşim de çalıştığı için vardiyalı aile hayatımızı olumsuz yönde etkiledi. Sosyal hayatım kalmadı. Her gün hastanedeyiz

 

 

 1. Yeni sistem adı altında uygulamamız istenen sistem is barışını ve aile barışını olumsuz yönde etkilemektedir. Hemşirelerin dışarda da hayatı olduğu unutulmamalı ve bu sistemden en yakın zamanda vazgeçilmelidir

 

 1. Hastane giriş çıkış saatleri çalışan güvenliği için sıkıntılı. Üçlü vardiya daha yorucu ve çalışma isteğini hiç etmekten başka bir şeye yaramıyor. Çalışan psikolojisini bozuyor

 

 

 1. Dinlenemiyoruz. Can ve mal güvenliğimin tehlikede. Servis yalnızca belli bir saatte çalışıyor. Barınma sıkıntısı var. Pandemi sürecinde hasta ve hastane ile temasımız arttı. Stres yüklenmesi oluyor ve verimimiz düştü. Kronik yorgunluk başladı.

 

 1. Biyolojik bir uyku düzenimiz olmuyor. Hayatımızı hastaneye endekslemek zorunda kalıyoruz. Psikolojimiz bozuluyor. Sosyal yaşantımız kalmamıştır. Kendimize vakit ayıramıyoruz.

 

 1. 1 ÇOCUĞUM VAR VE ONA ANNEM KÖYDE BAKIYOR, EVİ UZAK VE HASTA ÇOCUGUMU ÇOK AZ GÖRÜYORUM. EŞİM DE NÖBET USÜLÜ ÇALIŞIYOR. BUNUN DIŞINDA KENDİ HAYATIMA VAKİT AYIRAMIYORUM VEDE AİLE BÜTÜNLÜĞÜM BOZULDU.

 

 1. AİLE HAYATIM BOZULDU ÇOCUKLARIMA ZAMAN AYIRAMIYORUM BAĞIŞIKLIK SİSTEMİM ÇÖKTÜ PSİKOLOJİK DESTEK ALMAK İSTİYORUM

 

 1. Gecemiz gündüzümüz birbirine karışıyor. Hiçbir sosyal hayatımız yok. Ailemizle karşılaşamıyoruz. Her gün gece gündüz demeden hastaneye geliyor hastane dışında bir hayatımız olmuyor resmen. 24-08 çıkışı uyku problemi yaşıyorum.

 

 1. 24-08 mesai sonrası nöbet çıkışı yorgunluğu tekrar mesaiye gelmek çok yorucu Hastaneye geliş sıklığı arttı. Yorgunluk kronik hale geldi. Yaşam kalitemiz bozuldu.

 

 1. Yeterince dinlenmediğini düşünüyorum. Zaten uyku düzenim kalmadı. Bulaş riskini arttırıp kendimizi ve ailemizi riske atıyoruz. Sağlık çalışkanımı yoksa fabrika işçi-sınıfı belli değil. ÇOĞU KURUMDA EKSİK MESAİ VARKEN BİZ HAFTADA 5 GÜN GELİYORUZ