Haber

Şehit ve Gazi Yakınlarına Sınavsız unvan değişikliği verilmesi talebi

Şehit ve Gazi Yakınlarına Sınavsız unvan değişikliği verilmesi talebi

Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan Şehit ve Gazi yakınlarımızın mağduriyetliğini gidermek için;  “Sağlık Bakanlığında Görev Yapan Personelin Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği’nde düzenleme yapılarak bütün Şehit ve Gazi Yakınlarının sınavsız olarak eğitim durumlarına uygun kadrolara atanmaları için talepte bulunduk. 
 

Konu hakkında açıklama yapan Genel Başkanımız Murat BÖÇKÜN:" Sağlık çalışanları arasında çok sayıda şehit ve gazi yakını bulunmaktadır. 3713 Sayılı Terörle Mücadele yasasına Kamu kurum ve kuruluşlarına atanan bu personellerin en önemli sorunlarından biri, kurum içerisinde eğitim durumlarına göre kurum içinde bir defaya mahsus yükselmektir. 
 

Bazı kurumlarda birçok şehit gazi yakınına sınavsız unvan değişikliği 2016’dan önce yapılmış olup 2016’dan sonra bu yönde herhangi bir adım atılmamıştır. Bu tarihten sonra başvuru yapan şehit ve gazi yakını, olumsuz cevap alarak mağdur edilmiştir. Mahkeme yoluyla her ne kadar kazanan olsa da bu personeller de gerek maddi gerek manevi yönden yıpranmıştır. Ayrıca mahkeme sürecini uzun sürece bekleyip ret cevabı alan personel de olmuştur.

Birçok kurumda önceden yapıldığı gibi Bakanlığınızın bünyesinde çalışan Şehit ve Gazi yakınlarımızın mağduriyetliğini gidermek için;  “Sağlık Bakanlığında Görev Yapan Personelin Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği’nde düzenleme yapılarak bütün Şehit ve Gazi Yakınlarının sınavsız olarak eğitim durumlarına uygun kadrolara atanmalarını talep ediyoruz."dedi.